Ryby vhodné do chovu by měly být ve stáří 5-6 měsíců. Právě v tomto stáří se dají vybrat nejkvalitnější ryby. Kdo nemá tu správnou trpělivost a vybere do chovu ryby staré 3 měsíce, může splakat nad výdělkem, protože ryby nejsou ještě úplně vzrostlé a vybarvené. Respektive se u nich mohou objevit  některé vady, které nejsme schopni postřehnout v mladším věku.
        Nejdříve si musíme obstarat výchozí chovný materiál. Nejlepším způsobem se jeví návštěva některého chovatele, který nejenom může poskytnout chovný materiál, ale i doporučí jiného chovatele. Takoví chovatelé se spojují do klubů, a vstup do takových spolků je přínosem všem zájemcům o chov guppy. Slušný chovný materiál se nedá sehnat v akvaristických prodejnách, protože zde je materiál pocházející od chovatelů, kteří se nespecializují na chov špičkových forem, a nebo pochází třeba z farem v Singapuru, kde je položen důraz na nízkou cenu a na množství. Kvalitní kmeny guppy nebývají levné. Pokud někdo inzeruje kvalitní ryby za nízké ceny, je v tom háček. Můžete koupit vyřazenou samici z chovu nebo neplodného samce. Z takového materiálu vám bude trvat roky než vyšlechtíte kvalitní kmen.
        Pokud jste sehnali kvalitní pár nebo trio, vpustíte je do několik dní předem založeného akvária. Asi za 4 týdny se můžete dočkat prvních mladých. Několik málo dní před porodem (pokud je to chovatel schopný rozeznat) odlovíme samici do malého akvária a po porodu ji vrátíme zpět do původní nádrže.
       Nyní nastává rozhodující doba asi 2 měsíců, kdy při dobrém a kvalitním krmení a časté výměně vody zjistíme jaký jsme vlastně koupili materiál. Po tomto období doporučuji rozdělit potěr na samce a samice. Pochopitelně se může mezi jednotlivými rybami vyskytnout opačné pohlaví, proto je nutné nádrže hlídat a ryby třídit.
 
Pro výběr ryb do špičkového chovu se sledují tato kritéria:
Ø      způsob plavání a vitalita,
Ø      tělesná velikost,
Ø      tvar ploutví,
Ø      barva základní i krycí.

 

Postup výběru podle pohlaví :
 
SAMICE :

Ø      velikost a tvar těla (měly by být velké a silné),
Ø      způsob plavání a vitalita (normální plavání je velmi důležité),
Ø      tvar ploutví a jejich barva (ploutve by měly být velké, ocasní ploutev stejné barvy jako u samce, ale nemusí být tak intenzivní, hřbetní ploutev by měla být zcela bezbarvá),                                 
Ø      samice je vyřazena z dalšího chovu, pokud má sklony ke kanibalismu, protože i to je dědičné.
 SAMEC :

Ø      velikost a tvar těla (silné tělo ve velikosti dle jednotlivého standardu),
Ø      způsob plavání a vitalita (normální plavání je velmi důležité, především u samců s vyvinutými  ocasními ploutvemi),
Ø      tvar ploutví (mají mýt velikost dle standardu a nesmí překážet rybě v plavání),
Ø     
barva (zde platí docílit zabarvení co největší plochy těla,  ocasní ploutve a hřbetní ploutve). 

Nyní jsou již nejkvalitnější ryby vybrány do chovu. Pokud se mezi mladými samci nenajde samec stejné kvality jako jeho otec, k mladým samicím přidáme jejich otce.