Webová stránka o chovu čistých výstavních forem

Poecilia reticulata

            Vědecky se nazývá tato ryba Poecilia reticulata a byla prvně popsána 9. června 1859. První zvířata byla odchycena na Trinidadu. Samec je pohlavně dospělý přibližně ve dvou měsících a samice ve třech měsících. Je velmi důležité ryby rozdělit dříve, než dorostou do pohlavní zralosti, aby nedošlo k nechtěnému oplodnění samic.Ale při této metodě hrozí riziko, že po dosažení pohlavní zralosti a po následném umístění obou pohlaví do chovné nádrže, samice nepřipustí samce a mnohdy nezískáme z odchovu ani rybičku.
        Gravidita samice trvá přibližně 4 týdny a velikost potěru po narození se pohybuje ve velikosti 7-12 mm. Ve vrhu je v průměru 20-40 mláďat. Mohou se vyskytnou i velmi malé vrhy pouze s několika
mláďaty, ale naopak nejsou vzácností i vrhy čítající více jak 100 kusů.
        Guppy jsou živorodky. Bezprostředně před porodem prasknou jikernaté obaly v těle samice a ona potěr vypuzuje ven z těla. Při porodu potěr klesá ke dnu. Na dně se mu naplní plynový měchýř, díky kterému může bezproblémově plavat.

         V úvodu je i velmi vhodné, upozornit všechny milovníky těchto ryb, že se díky mojí spolupráci s chovateli gupek podařilo vytvořit nový web, který můžete navštívit zde .