Krmení

        Důležitou oblastí v chovu guppy je potrava. Osobně krmím vícekrát denně a v menších dávkách. Svým rybám předkládám vločková krmiva, tablety a granule s vysokým obsahem rostlinných složek, živé krmivo ve formě žábronožky solné a nítěnek řádně propraných a mražené krmivo, jako jsou mražené patentky.

Vločkové krmivo:
        Jak jsem již uvedl, předkládám rybám vločková krmiva značky "SERA" (Vipan a Flora). Vipan je určen pro široké spektrum akvarijních ryb a Flora je s vysokým obsahem rostlinné složky určená pro živorodky. Toto krmivo podávám rybám 2x denně.

 

Tablety:
        Na obohacení potravy o rostlinné složky používám pro všechna věková stádia ryb tablety pod komerčním označení "Spirulina Tabs". Je to speciální doplňková potrava nejenom pro živorodky s vysokým obsahem vodních řas a rostlinných proteinů. Osobně používám tento produkt od firem "Sera" a "Dajana". Krmím 1x za 2 dny.

 

Granule:
       
Ze širokého spektra granulovaných krmiv využívám výrobků značky "SAK". Tyto granule jsou tuzemské výroby a výrobce je vyrábí v několika druzích a velikostech. Mě se osvědčil výrobek pod obchodním označení "SAK green", ve velikostech "00 a 0". Toto krmivo podávám svým rybám 1x za 2 dny v množství, které osádka akvária spotřebuje během několika minut.


Živé krmivo:
        Pro nejmenší potěr používám žábronožku solnou od firmy DISCUS CZ, která má 90% líhnivost a je vyrobena v Číně. Žábronožku podávám 2x denně. Zde je návod na její líhnutí:
        Jednu zarovnanou čajovou lžičku artemie a jednu vrchovatou polévkovou lžíci soli vložíme do 1,3 l odstáté vody teplé 26-28°C. Do lahve zavedeme silné vzduchování. Artémie se líhne za 48 hodin. Vzduchování odstraníme a necháme artémii ustát. Potom "ráčky" odsajeme tenkou hadičkou a ihned zkrmíme. Osobně potěr krmím 1x denně žábronožkou.

Nítěnky:
        Nítěnku získávám z místních zdrojů od obchodníků. Po zakoupení potřebného množství je propírám 7 až 14 dní  a teprve až po této době začnu zkrmovat. Dospělým rybám předkládám nítěnky vcelku a pro potěr nítěnky sekám na menší kousky. Krmím v takovém množství, aby byly ryby schopny potravu zkonzumovat téměř okamžitě. Tuto potravu podávám pouze 1x za týden.

Mražená potrava:
        Mraženou patentku a cyclops podávám pouze dospělým rybám 1x denně. Před podáním nechám patentky i cyclops  rozmrazit a krmím pouze v takovém množství, které ryby okamžitě zkonzumují.
 

 

Metoda líhnutí artémií

                Na tomto místě bych Vás rád seznámil s jednou metodou líhnutí žábronožky solné. Při jedné návštěvě u přítele Sládka mě zaujalo "monstrum", které bylo v pěstírně k nepřehlédnutí. Nedalo mě, abych se nezeptal k čemu to slouží a jak to funguje. To co jsem se dozvěděl, mě natolik ohromilo, že jsem se rozhodl si něco podobného vyrobit pro své účely a samozřejmě tyto zkušenosti uveřejnit na svém webu.

              Jak již schéma napovídá, jedná se o PET láhev o objemu 2 l, které jsem uřízl dno. Uzávěr jsem na středu provrtal vrtákem velikosti 4. Do tohoto otvoru jsem zevnitř umístil akvaristickou spojku na vzduchové hadičky. Na vzduchovou hadičku do vzdálenosti asi 10 cm od uzávěru jsem vložil škrtítko a vzduchovou hadičku jsem asi v polovině mezi láhví a zdrojem vzduchu rozdělil akvaristickou spojkou a připojil na zdroj vzduchu. Už jen zbývalo takto připravený set umístit na vhodné místo. Doporučuji nějakým vhodným způsobem láhev přichytit k danému podkladu tak, aby bylo možno při každé výměně obsahu láhev snadno sundat a vyčistit.

        Zařízení na líhnutí artémie je připraveno a můžeme přistoupit k zahájení výroby vlastní živé potravy. Láhev naplním 1,3 l vodou teplou cca. 27 oC. Do tohoto objemu přidám jednu vrchovatou polévkovou lžíci kuchyňské soli. Do solného roztoku přidám jednu zarovnanou kávovou lžičku vajíček žábronožky solné. Uvolním škrtítko na přívodní vzduchové hadičce a vzduch začne proudit do láhve a uvádí vajíčka artémie do pohybu. Cirkulace probíhá cca. 48 hodin. Po této době přívod vzduchu zastavím a díky tvaru PET láhve vylíhlá žábronožka klesá do zúženého místa k uzávěru a slupky z vajíček zůstávají na hladině. Asi po 10 minutách, kdy se celý roztok uklidní, jednoduše uvolním škrtítko na vzduchové hadičce a voda společně s ráčky vyteče do připravené síťky.Vylíhlou artémii properu pod tekoucí vodou a zkrmím. Láhev vyčistím a mohu opět připravit roztok na další líhnutí.

Jak prosté, ale praktické a funkční !!!